• School Closings/Delays: Bryan City Schools will be on a two-hour delay today, Tuesday, November 12, due to the current road and weather conditions.
Close alert
Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

2018-19 High School Track

State Track & Field Meet - $10 per person/per day. (Children two and younger are free.)

Columbus - Jesse Owens Memorial Stadium
The Ohio State University, 2450 Fred Taylor Dr., Columbus 43211

*Persons attending the track and field tournament may use the lots northwest of the stadium. Note: There are high school commencements scheduled for Saturday in the Jerome Schottenstein Center. Paid parking for those events will use the lots south of Borror Drive and east of Bill Davis Stadium. Please use the Ackerman Road exit off SR 315 and avoid Lane Avenue on Saturday.

-Friday afternoon - 3:10 PM- Tyler Manon- preliminaries in the men’s division II 400 Meter Dash
-Saturday morning - 9:30 AM- Taylor Peters (pole vault), Keegan Brown (discus)
-***Saturday afternoon - 2:05 PM- Tyler Manon (400M final)

End of the Year Awards

Invitational Results: girls finished 4th at the Liberty-Benton Relays, 3rd at the Celina Relays, 7th at the Minster Invitational, and first at the Otsego Invitational.
Boys finished 5th at the Liberty Benton Relays, 2nd at the Celina Relays, 3rd at Minster Invitational, 1st at the Eaton Invitational, and 1st at the Otsego Invitational.
League Standings: the boys placed 1st (first championship since 1996), and girls
tied for 3rd.
1st Team NWOAL:
Keegan Brown - Discus
Brycen Andrews - 100m hurdle
4x100 relay - Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace
Tyler Manon - 400m dash
Audrey Zimmerman - 3200m Run
Taylor Peters - Pole Vault
District results: girls finished 5th out of 19 teams, and the boys finished 4th out of
17 teams: Boys 4x800 relay (Travis Baughman, Aidan Manley, Joshuah Taylor, Tyler Manon)- 6th, girls 4x800 relay (Shallyn Miley, Haylee Wheeler, Addison Oberlin, Audrey Zimmerman) – 3rd , 110 hurdles – Konner Lamb -5th , 100M – Alex Potvin – 8th , 4x200 Relay (Alissa DeWitt, Haylee Wheeler, Ali DuBois, Megan Voigt) – 5th; 4x200 Relay (Alex Potvin, Drew Peters, Owen Potvin, Tyler Manon) – 3rd, 1600 – Audrey Zimmerman – 4th, Joshuah Taylor – 4th , 4x100 relay (Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace)-4th, 4x100 Relay (Alissa DeWitt, Haylee Wheeler, Taylor Peters, Megan Voigt) – 4th , 400M- Tyler Manon- 1st and District Champion, Shallyn Miley – 3rd, 3200 – Audrey Zimmerman -3rd , Joshuah Taylor –
3rd, 4x400 relay (Shallyn Miley, Haylee Wheeler, Aquilina Cordic, Allie Zimmerman) – 8th , (Conner Pelland, Travis Baughman, Titus Rohrer, Tyler Manon) 6th ; Shot Put- Keegan Brown – 2nd, Discus- Dusti Stafford – 6th , Keegan Brown – 2nd, Pole Vault-
Taylor Peters 2nd , Long Jump- Megan Voigt- 7th
Qualifying to Regional: Girls 4x800 relay (Shallyn Miley, Haylee Wheeler, Addison
Oberlin, Audrey Zimmerman), Girls 4x100 relay (Alissa DeWitt, Haylee Wheeler,
Taylor Peters, Megan Voigt), Boys 4x100 relay (Brycen Andrews, Drew Peters, Alex
Potvin, Thibaut Woolace), Shot Put- Keegan Brown, Boys 4x200 relay Relay (Alex Potvin, Drew Peters, Owen Potvin, Tyler Manon), Boys 400M- Tyler Manon –
District Champion, Girls 400M – Shallyn Miley, Girls 3200 – Audrey Zimmerman,
Boys 3200 – Joshuah Taylor, Girls 1600 – Audrey Zimmerman, Boys 1600 – Joshuah Taylor, Girls Pole Vault – Taylor Peters, Discus – Keegan Brown
Regional Results: Boys team (19 points) finished in 11th place (45 teams scoring);
Girls team (5.5 points) finished in 28th place (49 teams scoring). Boys 4x100 relay (Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Owen Potvin) –8th place, Joshuah
Taylor finished 12th in the 3200, Audrey Zimmerman finished in 12th place in the
3200, Taylor Peters – 3rd in the pole vault, Keegan Brown – 1st place and Regional
Champion in Discus + 9th place in shot put, Tyler Manon – 2nd place in the 400, Girls 4x800 relay (Shallyn Miley, Audrey Zimmerman, Haylee Wheeler, Addie Oberlin) – 10th place.

Qualifying to State: Keegan Brown – discus, Taylor Peters – pole vault, Tyler Manon – 400 Meters.
School records set this year:
Keegan Brown – discus 181’6”
Tyler Manon – 400 Meters :49.18

Most Valuable sprinter/hurdler: Tyler Manon and Shallyn Miley
Most Valuable Distance: Audrey Zimmerman and Joshuah Taylor
Most Valuable Jumper/Vaulter: Taylor Peters and Andrew Cogswell
Most Valuable Thrower: Keegan Brown and Dusti Stafford
Rob Bostater Award: Ali DuBois and Alex Potvin

The Bryan Boys finished 4th (17 teams) at the District Track & Field meet, and the Bryan Girls finished 5th (19 teams)

Results from Friday:

Girls 100M Hurdles: Ali DuBois 6th Place

Boys 110M Hurdles: Konner Lamb 5th place

Boys 100M Dash: Alex Potvin 8th place

Girls 4x200 Relay: (Alissa DeWitt, Haylee Wheeler, Ali DuBois, Meg Voigt) 5th place

Boys 4x200 Relay: (Alex Potvin, Drew Peters, Owen Potvin, Tyler Manon) 3rd place AND qualifies to regionals

Girls 1600: Audrey Zimmerman 4th place & qualifies to regionals

Boys 1600: Joshuah Taylor 4th place and qualifies to regionals

Girls 4x100 Relay: (Alissa DeWitt, Haylee Wheeler, Taylor Peters, Meg Voigt) 4th place and qualifies to regionals

Boys 4x100 Relay: (Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace) 4th place and qualifies to regionals

Girls 400M: Shallyn Miley 3rd place and qualifies to regionals

Boys 400M: Tyler Manon- District Champion & qualifies to regionals

Girls 3200: Audrey Zimmerman 3rd place and qualifies to regionals

Boys 3200: Joshuah Taylor 3rd place and qualifies to regionals

Girls 4x400 Relay: (Haylee Wheeler, Shallyn Miley, Aquilina Cordic, Allie Zimmerman) 8th place

Boys 4x400 Relay: (Conner Pelland, Travis Baughman, Titus Rohrer, Tyler Manon) 6th place

Girls Pole Vault: Taylor Peters- 2nd place and qualifies for regionals

Boys Discus: Keegan Brown- 2nd place and qualifies for regionals

Reminder that on Wednesday, the following athletes also qualified for regionals:

Keegan Brown: shot put second place

Girls 4x800 Relay (Shallyn Miley, Haylee Wheeler, Addie Oberlin, Audrey Zimmerman) 3rd place.

NWOAL Track Meet
Boys win 1st place!!
Girls tie at 3rd place!!

Keegan Brown was 1st place and also Broke the League Record with a throw of 181-06.

1st place winners:
Brycen Andrews - 110 Meter Hurdles
4x100m Relay - Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace
Tyler Manon - 400 Meter Dash
Audrey Zimmerman - 3200 Meter Run
Taylor Peters -Pole Vault

Congratulations BEARS!!!

NWOAL Track & Field

Great start to the League tonight! Obviously, the highlight would have been the high-decibal-grunting-encouraging-behemoth-like sounds coming from the boys discus. Congratulations KEEGAN BROWN- CHAMPION & NEW SCHOOL RECORD AND NEW NWOAL RECORD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

181'6"......WOW!

How about Ali DuBois? High Jumps for a bit, travels to Lima for a softball game, rushes back to Bryan, comes in the end gate with 5 minutes to spare, and then qualifies for Finals on Friday in the 300 Hurdles (with her softball eye-black on!)

Many more cool things. Quick summary:

Discus: Keegan Brown- champion, Carter Hoffman 7th place

Shot Put: Keegan Brown - 3rd, Lexi Dietsch 8th

Long Jump: Alissa DeWitt 5th, Travis Baughman 2nd

High Jump: Titus Rohrer 5th

Pole Vault: Taylor Peters- champion, Isaiah Taylor 2nd, Lucas Will 7th

4x800 relay: girls (Shallyn  MIley, Audrey Zimmerman, Haylee Wheeler, Addie Oberlin) 3rd, boys (Josh Taylor, Tyler Manon, Andrew Knight, Travis Baughman) 3rd

Qualifying for Friday Finals:

100 Hurdles: Alissa DeWitt, Kaitlyn Posey

110 Hurdles: Brycen Andrews

100 M: Alissa DeWitt, Alex Potvin, Drew Peters

400M: Shallyn Miley, Audrey Zimmerman, Tyler Manon

300 Hurdles: Ali DuBois, Taylor Peters, Konner Lamb, Lucas Will

200M: Shallyn Miley, Owen Potvin, Alex Potvin

The BHS Girls & Boys Track & Field teams competed in the Otsego Knight Invitational on Friday, April 26 in Tontogany. Both teams were crowned Invitational champions.

1st place finishers for the Bears:
Alex Potvin 100m dash
Tyler Manon 400m dash
Konner Lamb 110m hurdles
4x100m relay - Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace
Andrew Cogswell Long Jump
Keegan Brown Discus
Shallyn Miley 400m dash
Audrey Zimmerman 800m run
Audrey Zimmerman 1600m run
4x400m relay - Haylee Wheeler, Shallyn Miley, Allie Zimmerman, Audrey Zimmerman
4x800m relay - Shallyn Miley, Audrey Zimmerman, Haylee Wheeler, Addison Oberlin
Taylor Peters Pole Vault
 

High School track traveled to Delta for a tri-meet yesterday.

Girls ended up in 2nd.
Delta 64
Bryan 58
Evergreen 31

Boys ended up in 2nd.
Evergreen 61.50
Bryan 54.50
Delta 40

1st place winners:
Shallyn Miley - 400 Yard Dash
Audrey Zimmerman - 3200 Yard Run
Alissa DeWitt - 100 Yard Hurdles
4x200 Relay - Alissa DeWitt, Kabryn Myers, Taylor Peters, Shallyn Miley
4x400 Relay - Haylee Wheeler, Allie Zimmerman, Maci Tinkel, Addi Oberlin
Lexi Dietsch - Shot Put
Dusti Stafford - Discus

Joshuah Taylor - 800 Yard Run
Konner Lamb - 110 Yard Hurdles
Tyler Manon - 300 Yard Hurdles
4x100 - Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace
4x200 - Drew Peters, Alex Potvin, Titus Rohrer, Tyler Manon
Keegan Brown - Discus

Boys Are 1st at Eaton Invitational

The boys won the event, and highlighting that was Keegan Brown's school record throw of 158'7" in the discus.
1st place for the Boys:
Konner Lamb 110m Hurdles
Drew Peters, Alex Potvin, Titus Rohrer, Tyler Manon - 4x200m Relay
Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Thibaut Woolace - 4x100m Relay

The girls placed 7th.
1st place finishers for the Girls:
Dusti Stafford - Discus

Track At Minster Invitational

The Bryan Boys and Girls competed in the Minster Invitational on Saturday, April 13th in Minster. The boys finished 3rd, and the girls finished 8th. Complete results are only found on "finishtiming.com"

Highlights for our team are as follows:

Individual Champions: 
Keegan Brown - Discus - 146' 4.50"
Andrew Cogswell - Long Jump - 19'9"
Konner Lamb - 110 Hurdles- 15.82
Boys 4x100 Relay (Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Andrew Cogswell) 45.73

2nd Place Finishes:
Boys 4x200 relay (Brycen Andrews, Drew Peters, Alex Potvin, Owen Potvin) 1:36.79
Titus Rohrer - 5'8"
Taylor Peters - Pole Vault - 10'0"
Dusti Stafford - Discus - 116'1"

3rd Place finishers:
Boys 4x400 relay (Titus Rohrer, Travis Baughman, Conner Pelland, Joshuah Taylor) 3:46.35
Konner Lamb- 300H - 45.25
Drew Peters 100M - 11:82
Brycen Andrews - 110H - 16.73

Girls and Boys Finish 2nd

Bryan girls: 2nd place (8 teams) with 69 points
Bryan boys: 2nd place (8 Teams) with 80 points
1st place finishers for Bryan
Boys 110M Shuttle Hurdle Relay (Brycen Andrews, Titus Rohrer, Tyler Manon, Konner Lamb) 1:03.95
Girls 100M Shuttle Hurdle Relay (Alissa DeWitt, Taylor Peters, Ali DuBois, Kaitlyn Posey) 1:10.49
Boys DMR (distance Medley Relay)[Andrew Knight, Conner Pelland, Tyler Manon, Joshuah Taylor] 11:55.24
Girls DMR (distance Medley Relay)[Addison Oberlin, Haylee Wheeler, Shallyn Miley, Audrey Zimmerman] 13:48.96
Boys Discus Relay (Keegan Brown, Thomas Snyder, Logan Heller) 376'5"
Boys Long Jump Relay (Andrew Cogswell, Travis Baughman, Aidan Manley) 54'10.75"
Taylor Peters cleared 10'6" in the womens pole vault- individual winner. 
Good night for our athletes.

Results of Bryan HS Track & Field @ Liberty-Benton Relays on Friday, March 29, 2019.

Women’s Team Scores:
1) Liberty Center 94, 2) Liberty-Benton 80, Eastwood 76, Bryan 57, Van Buren 54, Elmwood 25, Bowling Green 25, Bluffton 23
Men’s Team Scores:
1) Eastwood 92, Bowling Green 78, Liberty Center 70.50, Van Buren 57, Bryan 54.50, Liberty-Benton 48, Bluffton 22, Elmwood 12

Top Performers from Bryan Girls:

1st Place: Distance Medley Relay (Shallyn Miley, Allie Zimmerman, Addison Oberlin, Audrey Zimmerman) 13:55.30
2nd Place: Long Jump Relay (Megan Voigt, Alissa DeWitt, Haylee Wheeler) 42’1.5”, Discus Relay (Dusti Stafford, Lexi Dietsch, Lexi Alspaugh) 263’1.5”
3rd Place: Shot Put Relay (Dusti Stafford, Lexi Dietsch, Hannah Goodrich) 42’5”, Freshman Sprint Medley (Grace Mueller, Kaitlyn Posey, Aquilina Cordic, Haylee Wheeler) 2:10.68

Top Performers from Bryan Boys:

2nd Place: Shuttle Hurdle Relay (Brycen Andrews, Tyler Manon, Lucas Will, Konner Lamb) 1:07.90
3rd Place: Shot Put Relay (Keegan Brown, Carter Hoffman, Alex Rinck) 114’6”, Pole Vault Relay (Lucas Will, Isaiah Taylor, Zack Manon) 26’0”, Freshman Sprint Medley (Aidan Manley, Korbin Shepherd, Jaylin Damron, Kellen Rigg) 1:53.20, Discus Relay (Keegan Brown, Thomas Snyder, Logan Heller) 346’8”.

Track Start Season At Home

Bryan hosted Archbold and Defiance for their first track meet.
Girls - Bryan 77, Archbold 43, Defiance 36
Winning for the Bears:
Long Jump: Haylee Wheeler 14' 2.5"
High Jump: Shallyn Miley 4'2"
Pole Vault: Taylor Peters 9'6"
Discus: Dusti Stafford 113'10"
100 Hurdles: Kaitlyn Posey :17.96
1600M: Audrey Zimmerman 5:46.1
4x100 - Bryan 58.06
300 Hurdles: Taylor Peters 53.13
3200M: Audrey Zimmerman 12:33.4

Boys - Defiance 72.5, Bryan 55.5, Archbold 44
Winning for the Bears
High Jump: Titus Rohrer 5'8"
Discus: Keegan Brown 148'10"
100M: Drew Peters :11.25
4x200 - Bryan 1:39.2
4x100 - Bryan 45.62
800M: Tyler Manon 2:10.3

Downloads