• School Closings/Delays: Bryan City Schools will be on a two-hour delay today, Tuesday, November 12, due to the current road and weather conditions.
Close alert
Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

2019 Cross Country

HS CC

BHS XC had two runners in action at the XC Div 2 Regionals in Tiffin.

Audrey Zimmerman competed in the D2 Girls race earlier in the day running through the rain posting a time of 19:45 and placing 18th.

Josh Taylor competed in the D2 Boys race later in the day also running through the rain on a squishy course posting a time of 16:24 and placing 10th which qualifies him to run in the State XC Meet this next Saturday on November 2nd.

District Cross Country

HS Girls: Audrey Zimmerman - Qualified for Regional Race in Tiffin next week with 9th place finish with time of 20:33

HS Boys: Josh Taylor - Qualified for Regional Race in Tiffin next week with 6th place finish with time of 16:44

High School Cross Country NWOAL Meet
It was quite the day at our rec park here in Bryan as we played host for the NWOAL league meet.

The girls' race started the day off, and with temperatures cooler and more appropriate for Fall, times reflected the more favorable conditions.
The top three girls:
1 Oelkrug, Hope Liberty Center 18:02.31
2 Sauder, Kylie Archbold 18:18.94
3 Miller, Sydney Liberty Center 18:34.66

Top 3 Team Scores:
1 Liberty Center 29
2 Wauseon 63
3 Archbold 64

Top 5 Bryan Girls:
6 Audrey Zimmerman 19:37
14 Addie Oberlin 20:35
42 Adrienne Struble 23:31
49 Makenna Lane 25:14
52 Alyssia Foust 25:21

The boys' race was just as exciting with the top 2 teams tied in points, it fell to the 6th runner on each team to determine the overall winning team!

Top 3 Boys:
1 Vernot, Braden Wauseon 16:02.18
2 Taylor, Joshuah Bryan 16:09.91
3 Wasnich, Hunter Wauseon 16:28.74

Top 3 Teams:
1 Liberty Center 39 (went to the 6th runner score to determine winner: 16)
2 Wauseon 39 (6th place runner: 21)
3 Bryan 75

Top 5 Bryan Boys:
2 Josh Taylor 16:09
16 Ethan Cox 17:41
18 Tyler Manon 17:46
19 Trevor Mason 17:48
24 Parker Rosebrook 18:20

High School Cross Country
The following are the results from the tri-meet at Antwerp with Hicksville on a rather hot and humid afternoon:

HS Boys placed 1st out of 3 teams (Bryan top 5):
Place/Name/Time
1st Josh Taylor 17:39
2nd Ethan Cox 19:34
3rd Tyler Manon 19:40
4th Parker Rosebrook 20:12
5th Caleb Zuver 20:14

HS Girls placed 2nd (Bryan top 5):
Place/Name/Time
1st Addie Oberlin 22:45
4th Adrienne Struble 25:21
5th Lily Dixon 25:21
11th Makenna Lane 28:19
14th Lydia Psurny 31:16

The following are the BHS XC results from the water-logged Edgerton Invite:

Boys' Team placed 5th of 13 teams:
(Top 5 boys)
Name/Time/Place
Josh Taylor 18:07 4
Ethan Cox 19:51 26
Tyler Manon 19:59 28
Trevor Mason 20:22 32
Caleb Zuver20:52 45

Girls' Team placed 4th of 6 teams:
(Top 5 Girls)
Name/Time/Place
Audrey Zimmerman 22:20 7
Addie Oberlin 23:19 10
Lily Dixon 25:44 28
Adrienne Struble 25:49 29
Lydia Psurny 31:16 60

High School Cross Country
The following are the results from tonight's tri-meet at Grover Hill.

Boys placed 2nd out of 3 teams:
Bryan top 5:
Josh Taylor 16:47
Ethan Cox 18:38
Caleb Zuver 19:22
Blake Grube 20:29
Ethan Psurny 21:00

Girls - (not enough girls on other teams for team scores)
Bryan Girls top 5:
Audrey Zimmerman 19:43
Addie Oberlin 21:52
Lily Dixon 22:28*
Lydia Psurny 27:38*
Isabelle Martin 33:39*

* - Denotes PR

High School Cross Country
The following are the results from a hot and humid Widewater Invite hosted by Liberty Center:

Boys placed 8th out of 11 teams: (top 5 boys)
6th Josh Taylor 17:12
51th Tyler Manon 20:00
55th Noah Meyer 20:14
57th Lucas Will 20:26
60th Caleb Zuver 20:29

Girls placed 10th out of 11 teams: (top 5 girls)
21st Addie Oberlin 22:10
44th Lily Dixon 24:36
48th Adrienne Struble 25:46
63rd Alyssia Foust 29:33
69th Lydia Psurny 32:25

BHS XC ran at OG Invite.
The following are the results:

Boys placed 9th of 16 teams
Name/Place/Grade/Race/School/Time
Joshuah Taylor 1 00:16:24.980
Ethan Cox 38 00:18:37.098
Caleb Zuver 64 00:19:21.445
Noah Meyer 66 00:19:24.427
Parker Rosebrook 74 00:19:46.927

Girls placed 11th of 14 teams
Audrey Zimmerman 5 00:20:07.343
Lily Dixon 42 00:23:11.914
Adrienne Struble 60 00:24:18.351
Makenna Lane 75 00:26:29.057
Kabryn Myers 84 00:29:29.004

Bryan HS XC ran at the Tiffin Carnival.
Top 5 results are as follows:

Girls Varsity Race: Team Placed 17th of 24 teams

20 Audrey Zimmerman 0:19:37
66 Addie Oberlin 0:21:32
106 Lily Dixon 0:23:10*
123 Adrienne Struble 0:24:09
143 Makenna Lane 0:25:22

 

Boys Varsity Race: Team placed 30th of 49 teams

18 Joshuah Taylor 0:16:34
181 Ethan Cox 0:18:48
192 Trevor Mason 0:18:52
205 Lucas Will 0:19:04*
232 Noah Meyer 0:19:25
     

 

* - Denotes PR

High School Cross Country
Bryan played host to North Central in a dual meet. The follow are the results for HS Boys and HS Girls races:

HS Boys Team Scores: Bryan - 17 North Central 46
Top 5 Finishers:
Josh Taylor - Bryan - 17:14
Trevor Mason - Bryan - 18:56
Tyler Manon - Bryan - 19:12
Quin Burt - NC - 19:35
Caleb Zuver - Bryan - 19:41

HS Girls Race - North Central didn't field a full team
Top 5 Finishers:
Audrey Zimmerman - Bryan - 20:43
Addie Oberlin - Bryan - 24:02
Adrienne Struble - Bryan - 24:49
Eryn Shaw - North Central - 26:47
Lily Dixon - Bryan - 26:59

Congratulations Audrey Zimmerman breaking her own school record for Cross Country!!

The follow are the results of the Top 7 runners for BHS XC at Columbus Grove Invite

Boys Red Division Varsity Race: (11th out of 20 teams)
Joshuah Taylor 3 00:16:35.083
Ethan Cox 49 00:18:12.179
Trevor Mason 69 00:18:51.842*
Caleb Zuver 76 00:19:03.070*
Blake Grube 84 00:19:17.922*
Noah Meyer 86 00:19:21.304
Lucas Will 95 00:19:35.021*

Girls Red Varsity Race: (11th out of 17 teams)
Audrey Zimmerman 8 00:19:30.198 **
Addie Oberlin 27 00:21:06.054
Lily Dixon 62 00:22:53.680*
Adrienne Struble 73 00:23:36.864
Makenna Lane 84 00:24:24.711*
Alyssia Foust 104 00:27:55.493
Kabryn Myers 105 00:27:55.945*

Boys JV Open:
Parker Rosebrook 47 00:20:22.275
Ethan Psurny 58 00:20:57.274
Michael Ledyard 59 00:20:59.892*
Wyatt Garza 65 00:21:16.306*
Tyler Wolff 78 00:22:11.586*
Samuel Kennedy 91 00:23:14.732

*Denotes PR
** Denotes PR and New School Record

Downloads