Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

2017 Cross Country

HS CC

Audrey Zimmerman competed in the State XC Meet for D2 girls today in Hebron, Ohio. She placed 81st out of 179 runners with a time of 20:05! Congrats!!!! She's worked so hard this season!

AUDREY ZIMMERMAN QUALIFIES FOR STATE CROSS COUNTRY MEET

The follow are the regional results for Bryan HS Girls XC:

12 Audrey Zimmerman 20:00.310
19 Addie Oberlin 20:29.117
67 Margo Morr 22:28.555
68 Aderinne Struble 22:29.156
101 Rachel Purk 25:04.787
102 Brittney Willis 25:08.688
104 Elizabeth Canfield 25:27.090

Team placed 9th. Audrey Zimmerman qualifies to run at the State XC Meet Nov. 4th

AUDREY ZIMMERMAN BREAKS RECORD

Audrey Zimmerman set a new school record for the Bryan HS Girls XC at the Columbus Grove invite with a time of 19:40.  Congratulations Audrey!!

GIRLS TEAM ADVANCE TO REGIONALS

Bryan HS Boys XC Results from District meet at Ottawa:

Boys placed 7th out of 13 teams.
14th - Austin Johnson
24th - Eric Gendron
27th - Ethan Cox
44th - Andrew Knight
72nd - Caleb Zuver
74th - Race Vollmar
76th - Alex Morr

Girls placed 4th out of 11 teams which gives them a regional berth!  They will run in Tiffin at the Regional meet next Saturday.

4th - Audrey Zimmerman
14th - Addie Oberlin
21st - Adrienne STruble
32nd - Margo Morr
46th - Brittney Willis
60th - Rachael Purk
68th - Elizabeth Canfield.

NWOAL CHAMPIONSHIP RESULTS

HS Boys Top 7:
Austin Johnson 9th 17:54
Eric Gendron 14th 18:24
Ethan Cox 19th 18:43
Andrew Knight 22nd 18:46
Parker Rosebrook 29th 19:23
Caleb Zuver 39th 19:52
Race Vollmar 43rd 19:58

Boys team Placed 4th out of 8 teams

HS Girls Top 7:
Audrey Zimmerman 5th 21:05
Addie Oberlin 7th 21:14
Margo Morr 18th 22:45
Adrienne Struble 19th 22:46
Brittney Willis 35th 23:47
Alexis Kozumplik 43rd 24:56
Makenna Lane 44th 25:03 

Girls team Placed 3rd out of 8 teams

Bryan XC will be in Ottawa-Glandorf for the NWO D2 District Meet next Saturday.

BRYAN BOYS 6TH AND GIRLS 4TH AT FOSTORIA INVITE

HS Boys Top 7:
Austin Johnson 13th 17:46
Eric Gendron 31st 18:16
Ethan Cox 37th 18:26
Andrew Knight 44th 18:41
Parker Rosebrook 61st 19:19
Caleb Zuver 80th 19:38
Race Vollmar 88th 20:05

Boys team Placed 6th out of 17 teams

HS Girls Top 7:
Audrey Zimmerman 2nd 20:37
Addie Oberlin 17th 21:50
Margo Morr 27th 22:40
Adrienne Struble 30th 22:43
Brittney Willis 57th 24:18
Rachael Purk 65th 24:54
Makenna Lane 72nd 25:42 

Girls team Placed 4th out of 14 teams

Bryan HS XC will be running next Saturday in Wauseon at the NWOAL League Meet starting at 10:00

BOYS 1ST AND GIRLS 2ND

The following are the results for Bryan HS XC yesterday at Wayne Trace:

HS Girls Results Top 7:

2 Audrey Zimmerman 20:48
7 Margo Morr 22:54
9 Addie Oberlin 23:50
10 Brittney Willis 24:02
12 Adrienne Struble 24:11
25 Rachael Purk 26:09
33 Elizabeth Canfield 27:40
     

Girls Team Placed 2nd to Columbus Grove, Fairview 3rd, and Ayersville 4th

HS Boys Results Top 7:

2 Austin Johnson 17:52
6 Eric Gendron 18:51
8 Ethan Cox 19:11
10 Andrew Knight 19:26
     
16 Race Vollmer 20:00
20 Caleb Zuver 20:16
22 Lucas Will 20:56
     

Boys Team Placed 1st against Fairview 2nd, Ayersville 3rd, Columbus Grove 4th

GIRLS 3RD AND BOYS 5TH

HS Girls Results:

6 Audrey Zimmerman 20:47
18 Brittney Willis 21:57
20 Addie Oberlin 21:59
24 Aderinne Struble 22:32
33 Margo Morr 23:03
70 Rachael Purk 25:11:00
98 Elizabeth Canfield 27:01:00
111 Alyssia Foust 28:50:00

Girls Team Placed 3rd out of 11 scored teams

HS Boys Results:

6 Austin Johnson 17:16
19 Eric Gendron 18:19
35 Andrew Knight 19:02
47 Ethan Cox 19:22
52 ParkerRosebrook 19:29
60 Caleb Zuver 19:46
91 Zach Foust 20:53
96 Race Vollmar 21:06
98 Isaiah Taylor 21:11
100 Noah Meyer 21:15
105 Lucas Will 21:28
139 Logan Psurney 23:13
163 Holden Cobb 26:01:00
166 Tony Malanga 26:46:00
168 Braddon Link 27:08:00
172 Seth Pester 27:47:00
178 Kaleb Rinck 37:51:00

Boys Team Placed 5th out of 15 scored teams.

Bryan XC will run at Wayne Trace's Grover Hill on Tuesday.

CC RUNS AT OG INVITATIONAL

The high school cross country teams traveled to OG on Saturday morning. The boys finished in 10th place and the girls finished in 6th place. Austin Johnson paced the boys team with an 11th place overall finish while Andrew Knight finished 48th and Ethan Cox in 52nd place.
Audrey Zimmerman placed 2nd overall for the girls to lead the way. Brittney Willis placed 10th and Adrienne Struble was 27th. The teams will run next Saturday at Van Wert.

HS CC RUN AT TIFFIN CARNIVAL

On Saturday, Bryan HS Cross Country ran at the Tiffin Carnival. The following are results from the races boys and girls competed in:

HS Boys Open:
Team Score: 24th out of 33 teams with 718 pts
Zach Foust 134th 20:26
Isaiah Taylor 154th 20:40
Noah Meyer 165th 20:49
Logan Psurny 266th 22:27
Holden Cobb 359th 25:08
Braddon Link 361st 25:12
Tony Malanga 375th 26:08
Seth Pester 392nd 29:19
Kaleb Rinck 400th 37:07
 
HS Boys Varsity:
Team Score: 30th out of 47 teams with 804 pts
Eric Gendron 124th 18:11
Andrew Knight 137th 18:21
Ethan Cox 151st 18:33
Parker Rosebrook 186th 19:02
Caleb Zuver 206th 19:24
Race Vollmar 261st 20:19
Lucas Will 271st 
 
HS Girls Open:
Lizzy Canfield 170th 0:25:49
Alyssia Foust 269th 0:28:24
Emily Jones 331th 0:30:29
 
HS Girls Varsity:
Team Score: 13th out of 27 teams with 349 pts
Audrey Zimmerman 28th 20:08
Brittney Willis 34th 20:27
Addie Oberlin 46th 20:51
Adrienne Struble 88th 22:05
Alexis Kozumplik 156th 24:18
Rachael Purk 164th 25:08
Makenna Lane 176th 26:53 
 

GIRLS AND BOYS WIN TRI MEET

Bryan hosted Holgate and Paulding in cross country this afternoon. The follow are the scoring results and the top finishing times:
HS Girls
1 Brittney Willis            Bryan 20:47
2 Audrey Zimmerman  Bryan 21:51
4 Margo Morr               Bryan 22:11
5 Addie Oberlin            Bryan 23:04
6 Adrienne Struble       Bryan 23:19
Girls' Team Scores:
Bryan 18
Holgate 45
Paulding 67
HS Boys
1 Austin Johnson        Bryan 17:28
4 Eric Gendron           Bryan 18:54
5 Ethan Cox               Bryan 19:02
6 Andrew Knight         Bryan 19:16
7 Parker Rosebrook   Bryan 19:27
Boys' Team Scores:
Bryan 23
Paulding 49
Holgate 54
Bryan HS will run at the Tiffin Invitational this coming Saturday.

COLUMBUS GROVE INVITATIONAL RESULTS

HS Boys Varsity Race:

Place Score Team Name

1 94 ST. FRANCIS

2 119 ANTHONY WAYNE

3 136 WAUSEON

4 138 VAN WERT

5 138 FINDLAY

6 170 FAIRVIEW

7 186 NEW HAVEN

8 278 LIBERTY-BENTON

9 288 BRYAN


Austin Johnson placed 9th with a time of 16:45.81 (trophy)
Eric Gendron  was 48th with a time of 17:51.49 (ribbon)

JV Boys Race Bryan came in 10th.

HS Girls Race Results:
 

Place Score Team Name

1 15 MINSTER

2 97 BRYAN

 

Audrey Zimmerman was 6th place with a time of 19:40.01. (trophy)
Brittney Willis was 10th with a time of 19:58.82. (plaque)
Margo Moor (ribbon) was 23rd with a time of 21:14.70
Addie Oberlin (ribbon) 26th with a time of 21:25.45
Adrienne Struble (ribbon) 32nd with a time of 21:46.43.

CROSS COUNTRY WITH NAPOLEON

HS Boys: (place, name, time)

3 Austin Johnson 17:49

6 Eric Gendron 18:58

11 Ethan Cox 19:20

12 Alex Morr 19:22

13 Parker Rosebrook 19:23

14 Andrew Knight 19:24

16 Kaleb Zuver 20:16

17 Race Volmer 20:29

19 Lucas Will 21:09

20 Zach Foust 21:17

21 Isaiah Taylor 22:06

23 Logan Psurny 22:54

24 Seth Pester 24:13

25 Holden Cobb 26:48

26 Braddon Link 27:15

27 Tony Malanga 27:18

28 Kaleb Rinck 37:50

Boys' Scores Bryan 42, Napoleon 19

HS Girls: (place, name, time)

1 Audrey Zimmerman 20:56

2 Brittney Willis 21:37

3 Margo Morr 22:55

4 Addie Oberlin 23:24

5 Adrienne Struble 23:32

12 Lizzy Canfield 26:20

13 McKenna Lane 26:38

14 Rachael Purk 26:54

16 Izzy Rigg 28:25

18 Alyssia Foust 31:37

Girls' Scores Bryan 15, Napoleon 40

CROSS COUNTRY AT DEFIANCE EARLY BIRD INVITATIONAL

Boy's Results:
31  Johnson, Austin      12 Bryan     17:40.69
55 Gendron, Eric 12 Bryan 18:44.09
65  Cox, Ethan           10 Bryan     18:57.00
82  Rosebrock, Parker     9 Bryan     19:19.59  
83  Knight, Andrew       11 Bryan     19:20.78 
98  Morr, Alex           12 Bryan     19:39.06
119  Zuver, Caleb         10 Bryan    20:08.91  
142  Vollmar, Race        12 Bryan    20:31.94
162  Foust, Zach          10 Bryan    21:11.47 
173  Will, Lucas           9 Bryan    21:26.59  
181  Taylor, Isaiah       11 Bryan    21:35.66  
208  Psurney, Logan       11 Bryan    22:39.00
234  Pester, Seth         11 Bryan    25:05.50  
238  Cobb, Holden          9 Bryan    25:28.22
245  Malanga, Tony         9 Bryan    26:18.31        
246  Link, Braddon        10 Bryan    26:30.34   
254  Rinck, Kaleb         12 Bryan    39:40.00 
HS Boys Placed 11th out of 20 teams
Girls' Results:
10	Zimmerman, Audrey    10	Bryan	20:20.3
20	Willis, Brittney     12	Bryan	21:04.5
42	Morr, Margo          12	Bryan	22:30.3
53	Oberlin, Addie        9	Bryan	23:00.9
84	Struble, Aderinne     9	Bryan	24:06.9
125	Lane, MaKenna         9	Bryan	25:46.9
144	Purk, Rachael        12	Bryan	26:49.3
153	Canfield, Elizabeth  12	Bryan	27:10.6
188	Foust, Alyssia        9	Bryan   32:37.0
HS Girls Placed 5th out of 19 teams
Our next meet is at home vs. Napoleon on Tuesday.

2017 BHS Cross Country Meet Locations and Addresses:

Defiance High School - 1755 Palmer Drive Defiance, OH 43512 Columbus Grove - 201 West Cross Street Columbus Grove, OH 45830 Tiffin - Hedges Boyer Park 491 Coe Street Tiffin, OH 44883 Ottawa Glandorf - 730 North Locust St. Ottawa, OH 45875  
Van Wert - Van Wert County Hospital 1250 South Washington Street Van Wert, OH 45891
Wayne Trace - Welcome Park, Grover Hill, OH 45849
Fostoria - Fostoria High School 1001 Park Ave. Fostoria, OH 44830
Wauseon (LEAGUE MEET) - Wauseon High School 840 Parkview Street  Wauseon, OH 43567

 

Downloads